Oyun Terapisi
Oyun terapisi çocukların oyunu ve oyuncakları kullanarak kendilerini ifade edebilmelerine imkan tanıyan, güvenli bir ortam içerisinde huzuru hissedebildikleri ve kendi olabildikleri bir terapi biçimidir. Çocuk bu süreçte cesaretlendirilir, güven duygusu aşılanır. Çocuğa terapi için özel seçilmiş oyuncaklar arasından kendisine uygun oyuncak seçtirilir. Duygusal sorunlarını ve davranış problemlerini oyuncaklar ve oyunlar sayesinde çocuk tam bilinçli olmadan terapiste yansıtır. Bu süreç içerisinde terapist bu ipuçlarını sistematik bir şekilde toplayarak çocuğun iç dünyası ve çözülmesi gereken problemler hakkında bilgi ve fikir sahibi olur.

Oyun terapisi, bir çok yönüyle çocuğa daha rahat uygulanabilir ve sonuç alınabilir bir terapi yöntemidir çünkü çocuklar oyun oynamayı severler. Duygularını ve düşüncelerini, yaşanmışlıklarını, farkında bile olmadan sahip oldukları huzursuzluklarını oyun sırasında oyuncaklar üzerinden yaşatır ve anlatırlar. Yaşanmışlıklar oyun terapisinde fazlasıyla önemlidir çünkü çocuk bunları oyuncaklar sayesinde, drama, müzik ve farklı metotlar kullanarak terapistin yanında yeniden canlandırabilirler. Bunun yanında becerilerini geliştirmeleri ve bu süreçte yanlarında olmuş olan terapistlerine güvenmeleri de çok önemli bir kazanımdır.

Oyun terapisi bu iş için özel olarak kullanılan oyuncaklarla, özel ve güvenli bir ortamda sadece çocuk ve terapist arasında gerçekleşir. Bir çok davranış probleminin çözümünde, sağlıklı bir bilişsel ve motor gelişimde önemi büyüktür.